מאמרים

איזון הסיכונים והיתרונות של בנזודיאזפינים

בהתחשב במספר המטופלים הלא קטן שמקבלים בנזודיאזפינים להפרעת חרדה כללית, פאניקה, פוביה חברתית, נדודי שינה ומניעת פרכוסים, מאמר זה בודק מחדש את הסכנה שכרוכה בלקיחתם, ובשימוש יתר בהם. בספטמבר 2020, מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) הודיע על עדכון לאזהרה הכתובה (אזהרה ממוסגרת – החזקה ביותר שה FDA דורש מחברות התרופות) על כל על כל הבנזודיאזפינים כדי "להתייחס במפורש לסיכונים חמורים של ניצול המרשם, התמכרות, תלות פיזית ותגובות גמילה" בשימוש בסוג זה של תרופות. ה- FDA גם ממליץ לרופאים להזהיר את החולים מפני הסיכונים של בנזודיאזפינים ולהעריך את הסיכון של המטופלים לשימוש לא נכון, בין היתר. זהירות מוגברת זו בנוגע לשימוש בבנזודיאזפינים היא מוצדקת; יש צורך בפחות מרשמים לבנזודיאזפינים. עם זאת, כאשר לוקחים בחשבון מרשמי בנזודיאזפינים בגישה שבה המטופל אינו במרכז, אזהרה זו עשויה להוביל לפחות מרשמים מתאימים ותוצאות לא מכוונות. מאמר זה סוקר את היתרונות והסיכונים היחסיים של בנזודיאזפינים, דן בתוצאות פוטנציאליות של תיקוני ה- FDA ומתאר גישה אפשרית למרשם הגיוני של בנזודיאזפינים.
קרא עוד...

יעילות טיפול אוסטאופתי יחד עם ייעוץ הנקה לקשיי יניקה ביו-מכאניים אצל תינוקות : משפט מבוקר אקראי

פרטים על ניסוי קליני מבוקר אקראי שבדק האם עבור מטופלים עם סיאטיקה חריפה, הפניה מוקדמת לטיפול פיזיוטרפיה, הפחית את הנכות יותר מהטיפול הסטנדרטי בלבד. הניסוי הגיע למסקנה כי הפניה מטיפול ראשוני לפיזיותרפיה לסיאטיקה אקוטית שיפרה את הנכות ואת התוצאות האחרות בהשוואה לטיפול סטנדרטי.
קרא עוד...

הפניה לפיזיותרפיה מטיפול ראשוני עבור כאבי גב חריפים עם סיאטיקה ניסוי מבוקר אקראי

פרטים על ניסוי קליני מבוקר אקראי שבדק האם עבור מטופלים עם סיאטיקה חריפה, הפניה מוקדמת לטיפול פיזיוטרפיה, הפחית את הנכות יותר מהטיפול הסטנדרטי בלבד. הניסוי הגיע למסקנה כי הפניה מטיפול ראשוני לפיזיותרפיה לסיאטיקה אקוטית שיפרה את הנכות ואת התוצאות האחרות בהשוואה לטיפול סטנדרטי.
קרא עוד...

נגד אבחון

האבחון הוא מושג מרכזי בפרקטיקה הרפואית והטלת ספק בו היא שנויה במחלוקת. אך כמו עם נושאים רבים ברפואה, שברורים לכאורה, בדיקה מדוקדקת יותר מראה כמה בעיות מטרידות וסותרות. מושג האבחון עומד למבחן בתוך מקצוע הרפואה, ובמקצועות אחרים כמו פילוסופיה ומדעי החברה. מאמר זה מסכם כמה מהטיעונים נגד אבחון ומציע דרכים פעולה אחרות לרופאים, על ידי שינוי אופן העבודה.
קרא עוד...

גישה מודולרית אוסטאופתית לאסטמה: סקירה נרטיבית

אסטמה היא בין המחלות הראשונות שתועדו בספרות האקדמית הקיימת כמטופלת בהצלחה בטכניקות אוסטאופתיות. טכניקות אוסטאופתיות נוספו לספרות בהדרגה בכדי לטפל במחלה זו, שהופכת יותר ויותר שכיחה. בסקירה נרטיבית זו, המחברים דנים בספרות שפורסמה בעבר, המתארת את ההיסטוריה, האבחנה והטיפול האוסטאופתים של אסתמה, ויישומם. הם גם מציגים הנחיות רפואיות עדכניות, כולל שימוש בתרופות ביולוגיות וקורטיקוסטרואידים בשאיפה. מאמר זה כולל גם סרטונים המציגים טכניקות אוסטאופתיות לטיפול באסטמה, אשר פותחו על ידי המחברים על סמך המלצות המצוינות בספרות.
קרא עוד...

מדידה ישירה של תנודות קצביות בראש מזהה מקצב שלישי

תנועה קצבית ייחודית, שמאמינים שמקורה במנגנון הנשימה הראשוני (Primary Respiratory Mechanism - PRM) היא אלמנט מרכזי באוסטאופתיה הקרניאלית, ובאותה בעת שנויה במחלוקת. ה PRM מתבטא כפולסים בתוך הגולגולת (Cranial rhythmic impulse). מחקר זה בדק את התנודות הקצביות של ראש האדם, שנמדדו באופן ישיר בעזרת אלקטרודות. המטרה היתה לחקור את קיומו של מקצב שלישי הנבדל מתנועות הראש הנגרמות על ידי נשימה ופעימות עורקים. אצל כל הנבדקים, נראה מקצב שלישי נפרד מקצב הלב והנשימה בכל עת. המקצב השלישי נצפה כתופעה פיזיולוגית דינמית עם טווח צר אצל אנשים בריאים, עם ממוצע של 6.16 מחזורים לדקה (4.25-7.07). התרומה המשמעותית לטווח התנועות שנמדדו הייתה הנשימה ואילו התרומה מפעימות העורקים הייתה מועטה. המחקר הנוכחי מדגים את קיומו של מקצב פיזיולוגי שלישי ואת הטווח הנורמטיבי שלו. לאחר שפותחה גישה אובייקטיבית למדידת מקצב זה, היא עשויה להוות בסיס למחקרים פיזיולוגיים קליניים עתידיים של תפקוד או חוסר תפקוד גולגלתי.
קרא עוד...

התרופות שמשנות את מי שאנחנו - BBC Future

תרופות רגילות רבות לא משפיעות רק על גופנו - אלא גם משפיעות על מוחנו וגורמות לשינויים באישיות. מאמר זה של ה-BBC שואל מדוע זה והאם אריזות צריכות להכיל אזהרות. רשימת התרופות כוללת כמה מהנפוצים ביותר ברחבי העולם ויכולה לעצב את אישיותם של מיליוני אנשים. קיימת מודעות הולכת וגוברת לחשיבות המחקר בתחום זה, דבר שעשוי להוביל לתרופות טובות יותר או לניתוח מדוייק יותר של הסיכונים והיתרונות שלהם.
קרא עוד...

טיפול ב-Bell's Palsy באוסטאופתיה (OMT): דו"ח מקרה

Bell's Palsy – BP מתרחש כאשר עצב הפנים (CN VII) נפוח, מודלק או דחוס, וכתוצאה מכך נגרמת חולשת פנים או שיתוק; אטיולוגיה אינה ידועה. חולי BP לעיתים קרובות נכנעים לירידה באיכות החיים עקב חוסר היכולת להשתמש בהבעות פנים, רגישות מוגברת לגירויים שמיעתיים וחוסר ויסות בדמעות וייצור רוק. למרות אפשרויות בדיקה וטיפול קונבנציונליות, התסמונת נחשבת לאידיופטית ונותרת בלתי פתורה עבור חולים רבים. במקרה זה של חולה עם BP, טיפול אוסטאופתי (OMT) שהתמקד בהשבת יחסי תפקוד מבניים תקינים, פתר את הסימפטומים של המטופל. הטכניקות האוסטאופתיות השתמשו בממצאים מהבדיקה האוסטאופתית והתייחסו לאותם תפקודים סומטיים עם OMT. המחברים דווחו כי הסימפטומים של המטופל השתפרו לאחר יישום ה- OMT וללא שימוש בתרופות. תוצאות מחקר המקרה מצביעות על כך שטיפול ב-BP עם OMT יכול להשתפר במהירות סימפטומים וניתן להשתמש בהם ללא או במקביל לטיפולים אחרים, אם רלוונטי.
קרא עוד...

טיפול אוסטאופתי: טכניקות Muscle Energy and Counterstrain – שריר פיריפורמיס

טיפול אוסטאופתי (OMT) כולל טכניקות שפותחו בשביל לטפל בהפרעה בתפקוד הסומטי. מטרת הטיפול היא, בין היתר, לשפר את טווח התנועה של השרירים / המפרקים, לשפר את התפקוד העצבי-שרירי, להפחית את הכאב הכללי ולשפר את האיזון הביוכימי. שתי טכניקות מסוימות המשמשות לעתים קרובות בתרגול אוסטאופתי הן טכניקת Muscle Energy וטכניקת Counterstrain. לעיתים קרובות כאשר יש היפרטרופיה, גירוי או שימוש יתר בשריר הפיריפורמיס, זה יכול להוביל לתסמונת הפיריפורמיס (לחץ של שריר הפיריפורמיס על העצב הסיאטי). כאבים כתוצאה מהיפרטרופיה של הפיריפורמיס יכולים להיות גורם לכאבי עכוז וגב. בנוסף, עקב מיקומו של השריר בתוך האגן, הוא יכול לחקות כאב סיאטי עם קרינה אל גפיים תחתונות. שריר הפיריפורמיס עלול לגרום לתסמונת לכידת עצבים. למרות שהשימוש בתרופות להרפיית שרירים, NSAID וזריקות סטרואידים הם אפשרויות אפשריות לטיפול בפיריפורמיס שריר, שימוש בטכניקות האוסטאופתיות בחולים הוא אלטרנטיבה או תוספת יעילה ושמרנית לטיפולים אחרים.
קרא עוד...

שיקולים אוסטאופתים לנשים בהריון עם COVID-19

בכל שנה, כ -130 מיליון תינוקות נולדים ברחבי העולם. מחקרים קודמים הראו כי נשים בהריון עלולות להיות מושפעות ופגיעות יותר ללקות בזיהומים חדשים, מה שהופך אותן לאוכלוסייה בסיכון גבוה במיוחד. לכן, יש לתת שיקולים מיוחדים לשיטות הטיפול בנשים בהריון עם COVID-19. בסקירה נרטיבית זו, המחברים סוקרים מאמרים מדעיים ומאגרי מידע אלקטרוניים כדי לקבוע מה ידוע על הפתופיזיולוגיה של COVID-19 בהריון ושיעור התמותה הנלווה אליו. טכניקות טיפול אוסטאופתיות להפחתת הפתולוגיה הבסיסית זוהו, ומתוארים שינויים לשימוש בהריון ומצב הטיפול הקריטי.
קרא עוד...

הגעה לשורש עצירות הנגרמת על ידי אופיואידים (OIC) עם גישה אוסטאופתית

לאור העלייה בשימוש בתרופות אופייאטיות לטיפול בכאב ולטיפול פליאטיבי, ספקי שירותי הבריאות היו עדים לעלייה מקבילה במקרים של עצירות הנגרמת על ידי א, וופייאטים, שהשפיעה על 40-70% מהמשתמשים הכרוניים. אף שלא באופן מסכן חיים, עצירות הנגרמת על ידי אופיואידים (OIC) מהווה סיכון להפסקת נטילת משככי כאבים, השלכות של זה על הגוף ושינוי איכות חיים. גישה אוסטאופתית עשויה להיחשב כטיפול ראשוני לחולה הסובל מ- OIC, בגלל אופיו השמרני של הטיפול, ויכולתו להפחית את הכאב על ידי שחרור רקמות שונות. טיפול באוסטיאופתיה אינו פולשני ומשפר את התפקוד במערכת השלד והשרירים באמצעות סדרה של טכניקות ידניות בשילוב עם ידע רפואי מעמיק.
קרא עוד...

שיקולי טיפול באוסטאופתיה לכאבי ראש, צוואר וכאבי פנים

לתחום הרפואה והטיפול המנואלים יש הרבה מה להציע במקרים של כאבי ראש, צוואר ופנים. ישנן עדויות התומכות בשיטות אוסטאופתיות בהן ניתן להשתמש כדי להתמודד עם מצבים כמו כאבי ראש מסוג מתח, כאבי צוואר שריריים, כאבים אורטופדיים, מיגרנה וכאבי ראש צוואריים. שיטות אלה כוללות שחרור ומתיחה של רקמות רכות, טכניקת Muscle Energy, ניקוז לימפטי, אוסטיאופתיה קרניאלית, ושיטות אחרות. מחקרים מדגימים כי בין היתר, הטיפול האוסטאופתי יעיל ביותר להפחתת כאב, הפחתה של היפר-אלגזיה מכנית ושיפור טווחי התנועה, מתאים היטב להתמודדות עם כאב ראש צוואריים. עדויות מוכיחות כי לטיפול האוסטאופתי השפעה חיובית על הפחתת הכאב ושיפור איכות החיים בקרב מטופלים עם מיגרנה. אימוץ הטיפול האוסטאופתי כגישה סטנדרטית יותר לטיפול ומניעה יכול להעלות את איכות החיים ולהפחית את הנטל הבריאותי של טיפולים שניתן להימנע מהם.
קרא עוד...

מערכת היחסים בין היפראינסולינמיה, מגנזיום, ויטמין D, טרומבוזיס ו- COVID-19: הרציונל לטיפול הקליני

גורמי סיכון לחולי COVID-19 שיחוו את המחלה באופן קשה יותר כוללים מצבים קיימים: השמנת יתר, סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם (CVD), אי ספיקת לב, יתר לחץ דם, רמה נמוכה של חמצן בדם וסרטן. בנוסף פריטין, C reactive protein (CRP) ו- D-dimer ברמות גבוהות. היפראינסולינמיה, מכנה משותף ל CVD, יתר לחץ דם ושבץ מוחי, מספק מנגנון פעולה אפשרי. מאפיין של כל המחלות הוא יצירת קרישי דם. המדע הבסיסי מספק אלגוריתם תיאורטי לניהול המחלות על ידי המטפלים. הפעלת ויטמין D דורשת מגנזיום. חולים עם COVID-19 שיש להם גם היפרגליקמיה ו / או היפראינסולינמיה צריכים דיאטה מוגבלת פחמימות, עם שימוש מוגבל בתמיסות דקסטרוז תוך ורידיות. דרגה / רמת ההגבלה נקבעות על ידי בדיקה סדרתית של גלוקוז בדם, אינסולין וקטונים. יש לתת מגנזיום משלים, ויטמין D ואבץ. על ידי יישום דיאטה מגבילת פחמימות, שלושה מגורמי הסיכון העיקריים – היפראינסולינמיה, היפרגליקמיה ויתר לחץ דם – שמגבירים את הסיכון לדלקת, לקרישה ולטרומבוזיס מטופלים במהירות.
קרא עוד...

מה זה כאב גב תחתון ולמה אנחנו צריכים לשים לב - The Lancet

כאבי גב תחתון הם תסמין נפוץ ביותר בקרב אוכלוסיות ברחבי העולם ומופיע בכל קבוצות הגיל, מילדים ועד אוכלוסיית הקשישים. מרבית המקרים של כאבי גב תחתון הם בעלי טווח קצר ללא השלכות בעתיד, אך מקרים חוזרים הם שכיחים ומבינים כיום שכאבי גב תחתון הם מצב כרוני עם מסלול משתנה ולא אירועים שאינם קשורים זה לזה. כאבי גב תחתון הם מצב מורכב עם גורמים מרובים הן לכאב והן למוגבלות הנלווית, כולל גורמים פסיכולוגיים, גורמים חברתיים, גורמים ביו-פיזיקליים, קומורבידויות ומנגנוני עיבוד כאב. לרוב המוחלט של אנשים הסובלים מכאבי גב תחתון, נכון לעכשיו לא ניתן לזהות במדויק את המקור הכאב הספציפי. גורמי אורח חיים, כמו עישון, השמנת יתר ורמות פעילות גופנית נמוכות, הקשורות לבריאות כללית גרועה יותר, קשורים גם הם להופעה של כאבי גב תחתון.
קרא עוד...

טיפול מניפולטיבי באוסטאופתיה הראה ירידה באורך השהות ועלויות אצל פגים

אוסטאופתיה היא שיטת טיפול הרווחת בטיפול בפגים. מאמר זה מציג תוצאות סקירה שיטתית שבה נבדקו אורך השהות הממוצע (LOS) של פגים בבית החולים ועלויות נלוות, בשתי קבוצות – אחת קיבלה טיפול אוסטאופתי והשניה טיפול אלטרנטיבי. חמישה (מעין) – ניסויים מבוקרים אקראיים (RCT) שבהם השתתפו 1306 תינוקות עמדו בתנאי ההכללה. כל חמשת המחקרים הראו כי לפגים שטופלו באוסטאופתיה הייתה ירידה משמעותית ב- LOS לעומת קבוצת הטיפול האלטרנטיבי. הסקירה השיטתית הנוכחית מדגימה את היעילות הקלינית של הטיפול האוסטאופתי בהפחתת LOS ועלויות בקרב אוכלוסייה גדולה של פגים.
קרא עוד...

ניתן להשתמש באוסטאופתיה בכדי לטפל בבעיות בריאות הנפש הקשורות לכאבי גב - מסקנות ממחקר שפורסמו במאמר בעיתון The Independent

מיליוני אנשים ברחבי העולם סובלים מכאבי גב כרוניים ממקור שריר-שלד (שנמשכים יותר משלושה חודשים). 35 אחוז מהאנשים הסובלים מכאבי גב תחתון מאובחנים גם עם דיכאון, חרדה ובידוד חברתי. אוניברסיטת סוונסי באנגליה ערכה את אחד המחקרים הראשונים על ההשפעה הפסיכולוגית של טיפול אוסטאופתיה. תוצאות הראו כי הטיפול היה יעיל להפחתת חרדה ומצוקה פסיכולוגית, כמו גם לשיפור הטיפול העצמי של המטופלים, אך היה פחות יעיל לדיכאון והימנעות מפחד. התוצאות גם העלו כי ניתן למטב עוד יותר את ההשפעות הפסיכולוגיות החיוביות של הטיפול האוסטאופתי על ידי שילוב זה עם גישות טיפול פסיכולוגיות, שניתן להעביר באמצעות סרטי הדרכה למשל.
קרא עוד...

Plantar Fasciitis: אבחון וטיפול - יישום הגישה האוסטאופתית

Plantar Fasciitis הוא אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי רגליים ועקב אצל מבוגרים. מצב זה, הכולל כאב ורגישות בכף כף הרגל, קורה בכ -1 מכל 10 אנשים בשלב מסוים בחייהם. טכניקות אוסטאופתיות רבות נמצאות בשימוש מזה זמן רב בטיפול בפלנטר פשיאטיס. הטכניקות כוללות שחרור רקמות שיכולות לגרום לפלנטר פאשיאטיס. הטיפול האוסטיאופתי הוא אפשרות נוספת לטיפולים המנואליים במצב הזה. הטיפול האוסטאופתי נמצא בשימוש רחב, והוא מגייס את יכולת הריפוי העצמי של הגוף בהתייחסות לרקמות שעלולות לגרום לבעיה.
קרא עוד...

השמנת יתר וטיפול בכאבים: שיקולים רבת פנים לטיפול

שכיחות השמנת יתר עלתה במהירות במהלך מספר העשורים האחרונים, מלווה בעלייה עצומה בכאבים כרוניים ובמצבים נלווים, כולל דלקת מפרקים ניוונית, כאבי גב תחתון, נוירופתיה סוכרתית, פיברומיאלגיה ומיגרנה. השמנת יתר תרמה גם לעלייה ברמת התלות באופייאטים. כאבי גב תחתון הם אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבים כרוניים ואופייאטים הם התרופה העיקרית שניתנת לכאב. עם זאת, ניתן לטפל ביעילות בכאבי גב תחתון באמצעות טיפול אוסטאופתי כחלופה בטוחה ולא תרופתית. בנוסף למתן תרגילי חיזוק ספציפיים וחינוך בנושא בטיחות עמוד השדרה, הטיפול האוסטאופתי הוכח כמפחית כאבי גב תחתון כרוניים ומגביר את הניידות של עמוד השדרה בקרב חולים עם השמנת יתר בהשוואה לאלו שקיבלו רק אימונים וחינוך. המלצה על טיפול אוסטאופתיה למטופלים עם השמנת יתר עשויה לספק תוספת מועילה לכל משטר משקל, ובניגוד לתרופות רבות המשמשות לכאב, אין לטיפול תופעות לוואי ממכרות.
קרא עוד...

הערכה של חוויותיהם ותפיסותיהם של מטופלים בנו זילנד המבקשים טיפול אוסטאופתי

מחקר בנו זילנד נערך כדי לחקור את חוויותיהם של מטופלים המבקשים טיפול אוסטאופתי ולתאר את תפיסותיהם לגבי הטיפול. שנים עשר אוסטאופתים גויסו כמטפלים. תגובות של 107 חולים נותחו. כ-75% מהמטופלים דיווחו על גישת טיפול שבמרביתה היתה טיפול קרניאלי. מרבית המטופלים (96.2%) הצהירו שהטיפול באוסטאופתיה עזר למצבם. התחושה הנפוצה ביותר שדווחה הייתה "רוגע". זהו המחקר הראשון שמדווח על החוויה של מטופלים בניו זילנד בטיפול אוסטאופתי. התחושות והרגשות שהם חוו תואמים במידה רבה מחקר אוסטרלי קודם. בעיקר דווחו תפיסות חיוביות של הטיפול האוסטאופתי.
קרא עוד...

תיאור מקרה: יעילותה של האוסטאופתיה בטיפול בכאבי ראש כרוניים

כאב ראש הוא ההפרעה הנוירולוגית השכיחה ביותר. כאבי ראש הם הסיבה ל 1-4% מכל הביקורים במיון. זו הסיבה התשיעית השכיחה ביותר עבור חולה להתייעץ עם רופא וזו הסיבה השכיחה ביותר לשימוש בתרופות משככות כאבים ללא מרשם רופא. הפוטנציאל המלא של טיפולים זמינים לכאב ראש אינו ממומש. בהקשר זה, טיפול מניפולטיבי באוסטיאופתיה משמש בדרך כלל לטיפול בכאבי ראש מסוגים שונים בפועל, וזוכה להצלחה. במקרה זה, זהו תיאור מקרה של אישה בת 73 שסובלת מכאבי ראש יום יומיים במשך 20 שנה, שמדורגים 5/10 על סולם Visual Analog Scale VAS להערכת חוזק כאב. היא קיבלה 5 טיפולי אוסטאופתיה בני 30 דקות כל אחד. שני הטיפולים הראשונים היו יום אחרי יום, והטיפולים הבאים בהפרש של יומיים. בסוף סדרת הטיפולים, הכאב ירד בכ-60%, והיא דיווחה יכולת פונקציונלית גבוהה יותר על ה-Headache Disability Index.
קרא עוד...