מהי אוסטאופתיה? > מידע כללי

האוסטאופתיה היא תורה רפואית העוסקת בריפוי ובאבחון באמצעות טיפול ידני. טיפול זה, המשלים את הרפואה הכללית, מתמקד בטיפול בגורמים שיוצרים את הכאב ואת חוסר האיזון שבגוף.

גוף האדם יכול לעמוד בתלאות החיים בתנאי שכל המערכות יתפקדו יחדיו בצורה הרמונית. לגוף יש את היכולת לשמור על איזון ולרפא את עצמו. מסיבות שונות (מחלות, תאונות, בעיות כרוניות) נפגע תפקודם של איברים או אזורים מסוימים בגוף. בעיות נקודתיות אלה מקרינות על איברים סמוכים, ובסופו של דבר על הגוף כולו.

לאוסטאופת היכולת לאבחן היכן מתחילה שרשרת הפגיעות, ולטפל בבעיה מן השורש. לפגיעות במערכות השונות של הגוף דבר משותף אחד – הפגיעה בתנועתיות, ואיתה בתפקוד התקין. כך נוצר, לדוגמה, קושי וחוסר איזון בזרימת הדם ונוזל הלימפה, בנשימה, בתהליך העיכול, ובהפרשת ההורמונים. הטיפול האוסטאופתי מחזיר את האיזון והתנועתיות לאזור הפגוע וכך מחולל תהליך שרשרת של שיפור בתפקוד, תהליך של ריפוי עצמי.

האוסטאופתיה רואה קשר הדוק בין מבנה הגוף לבין האופן שבו יתפקד.

האוסטאופתיה היא רפואת מגע ובה ידיו של המטפל הן כלי העבודה העיקרי, ללא מכשירים או תרופות. אבחון הבעיה נעשה באמצעות הסתכלות ומישוש של הרקמות והאיברים הבעייתיים, מישוש שמגלה הבדלים עדינים של נוקשות וגמישות, חום, תנועתיות, מירקם ולחות. המטפל ייעזר בבדיקות רפואיות כמו צילומי רנטגן וסי-טי ובדיקות דם. בטיפול ישתמש האוסטאופת בידיו כדי ליצור לחיצות ומתיחות עדינות, הנעות ומניפולציות, שמטרתן לשחרר אזורים נוקשים וחסרי תנועה, להחזיר אותם לתפקוד תקין ולעורר תהליך של התאוששות. יכולתו של האוסטאופת אינה מקרית, אלא נובעת ממיומנות גבוהה ומשליטה ברזי האנטומיה והפיזיולוגיה של גוף האדם.

האוסטאופתיה מייחסת חשיבות לאורח חיים בריא המתאים לבעיותיו של המטופל. האוסטאופת יסביר למטופל כיצד להקפיד על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית מתאימה, וידריך אותו כיצד לבצע את הפעילות היומיומית בבית ובעבודה בצורה מיטבית. הטיפול האוסטאופתי בטוח ומומלץ לבני כל הגילאים: תינוקות, ילדים, מבוגרים וקשישים. ההתעמקות בכל מטופל והאבחון הדקדקני מאפשרים הגשת טיפול פרטני, המותאם באופן מושלם למצבו של המטופל ולרקע הרפואי שלו.