מהי אוסטאופתיה? > עקרונות הטיפול

אוסטאופתיה היא שיטת טיפול פָּרָה-רפואית המבוססת על מגע ורואה את הגוף כיחידה אחת. מטרותיה לטפל במקור הבעיה ולסייע בשיכוך הכאב דרך שיפור תנועתיות הגוף ותפקודן התקין של מערכותיו השונות.

השיטה מבוססת על העקרונות האלה:

  • הגוף הוא יחידה תפקודית אחת, ולכן פגיעה באיבר אחד תשפיע על תפקוד איברים אחרים.
  • לגוף היכולת לרפא את עצמו.
  • מבנה הגוף שולט בתפקודו.
  • שמירה על תנועתיות, זרימת דם חופשית והולכה עצבית תקינה.

האוסטאופתיה עוסקת באבחון ובריפוי באמצעות שיטות טיפול ידניות ייחודיות. הטיפול האוסטאופתי משלים את הרפואה הכללית ומתמקד בטיפול בַּגורמים שיוצרים את הכאב ואת חוסר האיזון בגוף.

גוף האדם יכול לעמוד באתגרי החיים בתנאי שכל המערכות יתפקדו יחד בצורה הרמונית. לגוף יש היכולת לשמור על איזון ולרפא את עצמו. מסיבות שונות כמו מחלות, תאונות או בעיות כרוניות נפגע תפקודם של איברים או אזורים מסוימים בגוף. בעיות נקודתיות אלה מקרינות על איברים סמוכים ובסופו של דבר על הגוף כולו.

האוסטאופת יכול לאבחן היכן מתחילה שרשרת הפגיעות ולטפל בבעיה מן השורש. לפגיעות במערכות הגוף השונות דבר משותף אחד: פגיעה בתנועתיות ובתפקוד התקין. כך לדוגמה נוצר קושי וחוסר איזון בזרימת הדם ונוזל הלימפה, בנשימה, בתהליך העיכול ובהפרשת ההורמונים. הטיפול האוסטאופתי מחזיר את האיזון והתנועתיות לאזור הפגוע וכך מחולל "תהליך שרשרת" של שיפור בתפקוד, תהליך של ריפוי עצמי.

האוסטאופתיה היא רפואת מגע שבה ידיו של המטפל הן כלי העבודה העיקרי, ללא מכשירים או תרופות. אבחון הבעיה נעשה באמצעות הסתכלות ומישוש של הרקמות והאיברים הבעייתיים. מישוש זה מגלה הבדלים עדינים של נוקשות וגמישות, חום, תנועתיות, מִרקם ולחות. המטפל ייעזר בבדיקות רפואיות כמו צילומי רנטגן וסי-טי ובדיקות דם.

במהלך הטיפול ישתמש האוסטאופת בידיו כדי ליצור לחיצות ומתיחות עדינות, הנעות ומניפולציות שמטרתן לשחרר אזורים נוקשים וחסרי תנועה, להחזירם לתפקוד תקין ולעורר תהליך של התאוששות. יכולתו של האוסטאופת מבוססת על מיומנות גבוהה ועל שליטה ברזי האנטומיה והפיזיולוגיה של גוף האדם.

האוסטאופתיה מייחסת חשיבות לאורח חיים בריא שיתמוך בריפוי המטופל ובהחלמתו ויתאים לו. האוסטאופת יסביר למטופל כיצד להקפיד על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית מתאימה וכן ידריך אותו כיצד לבצע את הפעילות היומיומית בבית ובעבודה בצורה מיטבית. ההתעמקות במצבו הייחודי של כל מטופל והאבחון הדקדקני מאפשרים טיפול פרטני המותאם באופן מושלם למטופל ולתמונת המצב הרפואית שלו.